Jak wybrać idealnego tłumacza lub biuro tłumaczeń?

facet tłumacz

Tłumaczy i biur tłumaczeń na naszym rynku jest sporo, ale i zapotrzebowanie na usługi tłumaczeniowe również jest dość wysokie. Bardzo wiele firm, instytucji, a także osób prywatnych w wielu sytuacjach potrzebuje skorzystać z pomocy tłumacza. I wtedy często pojawia się dylemat: jak znaleźć zaufanego tłumacz lub  profesjonalne biuro?

Profesjonalne biuro tłumaczeń — jak je znaleźć?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na kompetencje, doświadczenie biura tłumaczeń oraz pracujących w nim tłumaczy. Bardzo często niezbędne jest przetłumaczenie ważnych urzędowych dokumentów, wówczas konieczne jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Wysoka jakość przełożonych na inny język tekstów jest jednak konieczna w bardzo wielu innych sytuacjach, np. w przypadku stron internetowych, ofert handlowych czy prezentacji biznesowych. W każdym tym przypadku nieodpowiednie przetłumaczenie treści może skutkować kompromitacją, a nawet poważnym niepowodzeniem biznesowym. Bez względu na to, czy chcemy nawiązać współpracę z biurem tłumaczeń czeskiego, angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy innego języka, zawsze powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na kompetencje i doświadczenie tłumaczy.

Przed nawiązaniem współpracy warto bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą danego biura. Warto przeanalizować, w jakim zakresie wybrane biuro będzie w stanie nam pomóc oraz jaki jest czas oczekiwania na przygotowanie tłumaczeń. Dodatkowo warto zapoznać się z opiniami na temat danej firmy tłumaczeniowej, a także poznać jej portfolio prezentujące dotychczas zrealizowanych prac.

Nie mniej ważny jest również koszt tłumaczeń. Każdemu zależy przede wszystkim na wysokim poziomie świadczonych usług, ale cena również odgrywa ważną rolę. Szczególnie jeśli z danym biurem planujemy nawiązać długofalową współpracę. Nie zawsze dobrym pomysłem jest korzystanie z usług firmy, której ceny są najniższe na rynku. Być może niskie stawki świadczą o tym, że jakość usług niekoniecznie jest na wysokim poziomie. Ceny powinny być rozsądne i adekwatne do zakresu usług świadczonych przez biuro.